Chcemy oddychać! NIE dla likwidacji wojewódzkich linii autobusowych w Małopolsce! TAK dla nowych połączeń!
Szanowny Pan
Witold Kozłowski
Marszałek Województwa Małopolskiego
Szanowny Panie Marszałku,
Z dużym uznaniem i nadzieją na trwałe zmiany przyjęliśmy rozpoczęte w tej kadencji samorządu działania związane z odbudową publicznego transportu autobusowego użyteczności publicznej w Małopolsce. Po wielu latach likwidacji lokalnych połączeń, w tym popularnych PKS-ów, z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury utworzony został Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, z którego skorzystało również Województwo Małopolskie. Utworzono kilka bardzo potrzebnych połączeń międzypowiatowych, w tym Olkusz – Krzeszowice i Olkusz – Trzyciąż – Kraków. Bardzo pozytywną sprawą było też uruchomienie z inicjatywy wicemarszałka Łukasza Smółki transgranicznej linii autobusowej Bukowina Tatrzańska – Dolny Kubin, która umożliwiła wielu Małopolanom dotarcie na słowackie szlaki górskie i w inne popularne miejsca na Słowacji.
Sukces wyżej wymienionych wojewódzkich linii autobusowych bardzo cieszy i dlatego z zaniepokojeniem przyjmujemy docierające do nas sygnały, że ze względu na pandemię koronawirusa i związane z tym oszczędności budżetowe, skarbnik województwa naciska na likwidację lub ograniczenie tych tak potrzebnych połączeń. Jest to dla nas całkowicie niezrozumiałe. Nie likwiduje się czegoś, co okazało się sukcesem. W czasie pandemii wiele Małopolan traci pracę lub ma problemy finansowe, wiele osób jest zmuszonych do zmiany zatrudnienia i dojazdów do pracy w innej miejscowości. Nie każdy ma samochód, a także w obecnej sytuacji nie każdy może sobie pozwolić na jego utrzymanie. Zachowanie i rozwój wojewódzkich linii autobusowych, w tym jedynej w Małopolsce całorocznej linii transgranicznej, jest właśnie teraz w warunkach pandemii niezwykle ważną sprawą, dającą wielu ludziom i branżom szansę na przetrwanie tych trudnych czasów.
Apelujemy, aby w żadnym wypadku nie likwidować ani nie ograniczać funkcjonowania ŻADNEJ spośród funkcjonujących w 2020 roku wojewódzkich linii autobusowych użyteczności publicznej. Apelujemy również o uruchomienie nowych połączeń, w tym zwłaszcza:
- linii łączącej dworzec w Podgórzu, przez Rondo Grzegórzeckie i Mogilskie, Zielonki i Skałę z Ojcowem,
- linii Kłaj PKP – Niepołomice – Nowa Huta – Kocmyrzów-Luborzyca
- linii łączącej Sądecczyznę z Zakopanem,
- dawno obiecanej przez Urząd Marszałkowski linii transgranicznej Zakopane – Poprad / Podbańskie,
- linii autobusowych umożliwiających dojazd z Krakowa, Zachodniej Małopolski i Tarnowa na szlak górski,
- linii transgranicznej Kraków – Zawoja – Jabłonka – Trstena – Namestovo – szlak na Babią Górę od słowackiej strony.
Niezależnie od podstawowej funkcji, jaką jest umożliwienie dojazdu do pracy, szkoły, lekarza czy apteki, wyżej wymienione połączenia są istotne dla umożliwienia Małopolanom dojazdu publicznym transportem zbiorowym w popularne miejsca jednodniowego wypoczynku, takie jak: Puszcza Niepołomicka, Ojcowski Park Narodowy, Beskidy, Tatry polskie i słowackie, Babia Góra. W obecnych trudnych czasach ludzie są spragnieni spacerów i wycieczek, zwłaszcza w sytuacji ograniczeń w wyjazdach turystycznych poza Małopolskę. Nie każdy ma samochód, a również osoby niezmotoryzowane lub nastawione proekologicznie chciałyby mieć możliwość dojazdu wojewódzkimi autobusami lokalnymi w najciekawsze zakątki Małopolski oraz przygranicznych terenów Słowacji. Jest to bardzo ważne dla rozwoju i odbudowy małopolskiej branży turystycznej, która bardzo ucierpiała na skutek pandemii.
Apelujemy również, by małopolskie autobusy wojewódzkie rozpatrywać w kontekście walki ze smogiem. Działania antysmogowe nie będą pełne, jeżeli nie postawimy mocno na zrównoważony transport, poprzez stworzenie atrakcyjnej alternatywy dla samochodu. Codziennie do Krakowa wjeżdża około 200 tysięcy samochodów z okolicznych miejscowości, a w słoneczne weekendy drogi prowadzące na szlaki górskie oraz do Puszczy Niepołomickiej i Ojcowa są zakorkowane, brakuje miejsc na parkingach, to wszystko kłóci się z ideą zrównoważonego rozwoju i dbałości o czyste powietrze. Nie likwidujmy i nie ograniczajmy ze względu na COVID linii autobusowych, które się sprawdziły. Chcemy oddychać czystym powietrzem w Małopolsce, chcemy dotrzeć na szlak transportem publicznym, chcemy mieć możliwość wyjść na szczyt Tatr lub Babiej Góry od polskiej strony, zejść na stronę słowacką i mieć czym wrócić stamtąd do domu. Wojewódzkie autobusy lokalne to dobry wybór!
Comment